PlayStation 5

Playstation 5 Lansmanı Yapıldı, Fiyatları ve Çıkan Oyunlar

Sony’nin merakla beklenen yeni jenerasyon reyin konsolu PlayStation 5 PS5 nihayet tanıtıldı. Sony’nin 2013 senesinde çıkardığı PS4 ve 2016 senesinde piyasaya çıkardığı PS4 Pro modellerinden sonra gelen 5. Jenerasyon reyin konsolu PS5, hem tasarımı hem de özellikleri ile oyunseverler başta olmak üzere teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine sürüklemeyi muvaffak oldu.

PlayStation 5’in biri fiziksel reyin disklerinin takılabildiği standart, ötekiyi ise rastgele bir disk girişi olmayan ve oyunların internet üzerinden dahili belleğe yüklenebildiği dijital PlayStation 5 Digital Edition olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

8 çekirdekli, 3.5 GHz sürati destekleyen AMD Zen 2 harekâtçıdan efor alan PS5’in grafik operasyoncusunda ise yeniden AMD’nin RDNA 2 mimarisi yer alıyor. 8K çözünürlüğü de destekleyen PS5’te 16 GB GDDR6 RAM, 825 GB SSD dahili depolama üniteyi ile geliyor.

Genişletilebilir depolama için NVMe SSD yuvasına sahip olan konsolda, harici depolamaya imkân sağlamak için de ekstra USB portu bulunuyor. Tanıtımda yapılan söylemeye göre PS4’te 1 GB’lık ebat için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PS5’te 2 GB’lık bilgi için yükleme süresi 0.27 saniyeye kadar düşüyor.

PlayStation 5’te yer alan iki yeni motordan biri olan Tempest Engine, daha zengin ve daha natürel seslerin üretilmesine ihtimal tanırken, Geometry Engine ise geliştiricilerin ekran süresince daha fazla üçgen kaydırmasına dayanakçı oluyor.

DUALSHOCK GİTTİ, YERİNE DUALSENSE GELDİ…

PS5 ile beraber artık PlayStation’ın bir normal haline gelen reyin kontrolörü DualShock da yerini DualSense’e vazgeçiyor. Hakikatinde Sony’nin ilk olarak nisan ayında tanıttığı DualSense ismi verilen yeni reyin kumandası, dahili mikrofon, daha duyarlı tepkiler, hareket sensörü ve elverişli tasarımı ile öne çıkıyor.

Sony’nin yeni reyin konsolu ile beraber ilk PS5 aksesuarları da sahneye çıktı. Bu aksesuarlar arasında, çift 1080p lensle gelen yeni HD kamera, 3D ses dayanağı ve çift hengame önleyici mikrofon barındıran kulaklık, sesli komutları idrak etmek için dahili mikrofon barındıran uzaktan kumanda, aynı anda iki değişik reyin kumandasını şarj edebilen DualSense şarj istasyonu da bulunuyor.

İŞTE İLK GELECEK OYUNLAR

Mevzu yeni PS olunca tabi hangi oyunları destekleyeceği de merak edilen bir mevzu. Sony tarafından gelen ilk bilgilere göre 4 binden fazla PS4 oyununu PS5’te de oynamak muhtemel olacak.

PS5 ile beraber çıkacak olan ilk oyunların kimileri ise şunlar olacak:

Gran Turismo 7, Grand Theft Auto V 2021,Project Athia, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, Spider-Man: Miles Morales 2020,Stray, Bugsnax 2020,Deathloop, Demon’s Souls, GhostWire: Tokyo, Godfall,Horizon Forbidden West, Goodbye Volcano High, Hitman III 2021,NBA 2K21 2020,Pragmata, Resident Evil VIII 2021,Solar Ash 2021…

NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Sony’nin PS5 tanıtımında yeni konsolun ne zaman satışa çıkacağı ile alakalı fotoğrafı bir bülten yapılmadı. Ancak firmanın daha evvelden yaptığı söylemelere göre PlayStation 5’in bu senenin son çeyreğinde satışa çıkarılarak, harcayıcılarla buluşturulması tasarlanıyor.

MALİYETİ NE OLACAK?

Tabi oyunseverlerin en çok merak ettiği bir öbür mevzu ise PS5’in maliyeti. Tanıtımda PS5’in fotoğrafı olarak perakende satış maliyeti duyurulmadı. Ancak perakende zincirlerinden sızan ilk haberlere göre PS5’in satış maliyetinin 599 dolar seviyesinde olacağı öngörülüyor.

Bu maliyetin Amerika Birleşik Devletleri için hipotez edilen satış maliyeti olduğunu belirtelim. Çünkü aşinayı üzere Türkiye’de geçen nisan ayında yürürlüğe giren tertip etmeye göre reyin konsollarına yüzde 50’lik gümrük aidatı getirildi. Böylece reyin konsollarından alınan yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi’ye bir de yüzde 50 oranında gümrük aidatı da ilave edilmiş oldu.

Ancak şunu da belirtmekte fayda var; Türkiye’de reyin konsolları için 18 Nisan 2020 tarihinden itibaren yüzde 50 olarak uygulanan gümrük aidatı 1 Ekim 2020’den sonra ise yüzde 20 olacak. Öbür bir deyişle şayet yeni bir tertip etme yapılmazsa, satışa çıktığı tarihte PS5’deri yüzde 20’lik ÖTV ve yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi’nin yanında yüzde 20’lik gümrük aidatı alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir