NFC

NFC nedir?

NFC teknolojisi, birbirine yakın mesafedeki aygıtların kablosuz bağlantı kurabilmesini sağlayan bir sistemdir. Yeni jenerasyon telefonların büyük bir kısmında bulunan NFC özelliği, temassız ödeme operasyonlarında ve aygıtlar arasında asıllaştırılacak bilgi transferlerinde kullanılır. Peki NFC takviyeli telefonlar hangileridir ve nasıl kullanılır öğreniyor musunuz? İşte bu teknoloji hakkında merak edilen tüm ayrıntılar…

NFC Nedir?

NFC özelliği nedir sualine cevap vermeden evvel bu yeni teknolojinin adına yakından bakmak gerekir. Peki NFC ne demek? Özelliğin adı, İngilizce “Near Field Communication”, başka bir deyişle “Yakın Mesafe İrtibatı” ifadesinin kısaltmasından oluşur ve anlamından da anlaşılacağı üzere birbirine yakın olan teknolojik aygıtların kuracağı kablosuz irtibatları tarifler.

Özellik, esasen daha önceki teknolojiler arasındadır. 2002 senesinde Sony ve Philips tarafından geliştirilen teknoloji, yakın tarihte Apple tarafından gündeme getirilmiştir. NFC iPhone modellerinde yer almaya başladığı için son yarıyılın en ehemmiyetli yakın mesafe bağlantı usulleri arasında kabul edilir. Değişik telefon markalarında da karşımıza çıkan NFC Samsung imzalı yeni modellerde de bulunur.

NFC takviyeli telefonlar, birbirleriyle rastgele bir harekât gerektirmeksizin irtibat kurabilir. Cep telefonlarının pil ömrüne de hasar vermeyen teknoloji, sadece birkaç saniye içinde irtibat kurabilmesi sayesinde operasyonlarınızı basitleştirir. Ufak ebatlı dosya transferleri için son derece ideal olan harekât, hem irtibat vaktini kısaltarak hem de transferi süratle asıllaştırarak size müddet kazandırır.

NFC Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışabilmesi için özelliğin iki aygıtta da bulunması gerekir. Teknoloji, makine üreticileri tarafından tasarım safhasına ilave edilir ve bu nedenle de sadece muhakkak telefon modellerinde yer alır. Özellik, telefonlara sonradan yüklenebilen bir özellik olmaması nedeniyle NFC indir gibi komutlarla elde edilemez. Telefonunuzda uygulama yardımı bulunuyorsa telefonunuzun menüsünden açabilirsiniz.

NFC kullanımındaki en ehemmiyetli nokta, makine teçhizatının yeterliliğidir. NFC özelliği, telefon dışındaki dijital mahsullerde de çalışabilir. NFC özellikli telefonlar, özelliği aktive etmenizle beraber iletişime hazır hâle kazanç. Sistem üzerinden harekât asıllaştırabileceğiniz en ehemmiyetli alan ise temassız ödemedir. Özellik aracılığıyla temassız ödeme yapabilmek için banka hesabınızı telefonunuza belirlemeniz gerekir.

Bu tesirli teknolojinin esas misyonu, cep telefonunuzu muhtelif bilgisayarlara tanıtmaktır. Bu nedenle özellik aracılığıyla transfer edilen bilgiler, genellikle kimlik ve banka bilgisidir. Cep telefonunuza belirlediğiniz banka bilgileri, bu teknolojiyle temassız harekât esnasında ödeme yapacağınız müessesenin makinesine iletilir. Bu sayede rastgele bir parola ya da doğrulama gerekmeksizin ödeme harekâtınız hakikatleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir